У оквиру оквиру активности које спроводимо у школи поводом Дана планете Земље, и очувања пчела, у понедељак, 15.04.2019., ученици 6-1 и 6-3 су се на часу математике, учили о одговорности према животној средини и заједници пчела.
Ученици су на часу математике у оквиру наставне јединице „Примена једначина“, кроз групни рад решавали задатке, чија су решења била занимљиви бројеви повезани са пчелама. Свака група је конструисала правилан шестоугао на жутом папиру. На већем папиру, све групе су залепиле своје шестоуглове и тако смо добили пчелиње саће. У појединачним шестоугловима, групе су уписивале занимљивости о пчелама, које су добиле као резултате својих групних задатака.
Неколико занимљивих чињеница о пчелама:
- Медоносне пчеле производе мед већ 150 милиона година и оне су једини инсект који производи храну коју једу људи. Такође су еколошки виталне као опрашивачи.
- Пчела замахне око 11.400 пута у минути, због чега и чујемо звук ‘зујања’
- Медоносне пчеле имају 170 рецептора мириса који им омогућују родбинско препознавање, друштвену комуникацију унутар кошнице и проналажење хране. Њихов њух је толико прецизан да оне могу разликовати стотине различитих биљних сорти.
- Просечна пчела произведе око 1/12 кашичице меда у свом животу.
- Током једног лета пчела посети 50-100 цветова.
- Матица може живети и до пет година (у ретким случајевима и до 7 година), а она је једина пчела у кошници која полаже јаја. Она је најпродуктивнија у летњим месецима, када полаже и до 2500 јаја дневно.
- Kолонија пчела састоји се од 20.000 – 80.000 пчела и једне краљице.
- Јака и здрава пчелиња заједница у току једног дана може опрашити до 3.000.000 цветова
- Послови радилица старих 18 – 21 дан старости: стражаре на улазу у кошницу, и штите исту од уљеза
- Послови радилица старих 22 дана, па све до смрти (40 – 45 дана): прикупљају нектар, полен, воду, опрашују….
Наставница математике
Мира Дикић