17. октобра 2016. године ученици наше школе у сарадњи са родитељима и наставницима организоваће продајне штандове на којима ће изложити храну за коју процењују да је здрава и која промовише 16. ОКТОБАР, СВЕТСКИ ДАН ХРАНЕ.
Обележавање Светског дана хране, 16. октобар, установила је Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО). Светски дан хране, 16. октобар обележава се у више од 150 земаља у целом свету. Према подацима ФАО више од 852 милиона људи широм света гладује, живи у сиромаштву, пати од потхрањености и различитих дефицитарних болести. Оптимална исхрана становништва у заједници је основа, али и индикатор остварења миленијумских циљева развоја. Светски дан хране подсећа на значај и допринос различитих култура и цивилизација светској пољопривреди и производњи хране што даје могућност на локалном, националном и интернационалном нивоу за даљи дијалог до напретка у достизању циља обезбеђења довољне количине хране и оптималне исхране за све.
Често помињана «Шифра здравља» садржи неколико елемената који спадају у домен правилне исхране: 0-3-5-140-5-3-0
0-подразумева да се укине пушење; 3-свакодневна шетња од 3 km; 5- пет дневних оброка воћа и поврћа; 140- систолни крвни притисак испод 140; 5-укупан холестерол нижи од 5 mmol/l; 3- «лош» холестерол нижи од 3 mmol/l; 0- одржавати идеалну телесну масу, без промена.
Други, веома важан аспект правилне исхране је здравствена безбедност намирница, јер здравствено исправна храна смањује ризик од разних болести које настају уношењем контаминиране (загађене) хране биљног или животињског порекла.
Најважније препоруке за безбедност хране су:
- Одржавање личне и опште хигијене (укључујући и радне површине, прибор за јело и припрему хране, као и заштита намирница од инсеката и глодара)
- Одвајање свежих намирница од куваних јела
- Довољно дуга припрема хране на високим температурама (посебно меса, живине, јаја и морских плодова)
- Чување хране на прописаној температури
- Употреба хигијенски исправне воде и свежих намирница контролисаног порекла